
Dosje Qatargate: Stotine procurjelih dokumenata otkrivaju razmjere korupcijskog skandala u EU
Nakon što je strogom sankcijskom politikom Europska unija odsjekla Rusiju (i samu sebe) od velikog dijela trgovinske suradnje u vrijeme prije ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. godine, Moskva je bila primorana na ubrzanu diverzifikaciju svoje trgovine i općenito ekonomije s one usmjerene na zapad – prema istoku – azijskim tržištima i zemljama tzv. Globalnog juga.
S obzirom kako su članice G7 i EU u međuvremenu uvele i gornju granicu za izvoz ruske nafte, to je dodatno usložnilo stanje u ruskom energetskom sektoru, koji je ponajviše patio zbog uvedenih zapadnih sankcija s obzirom kako mu je europsko tržište, u cjelini, bilo i glavno za plasman svojih proizvoda: od nafte i plina, do ugljena, suradnje na području nuklearne energije (s Mađarskom, koja se i dalje nastavlja) i td.
Glavninu svoje nafte namijenjene EU-i (sada je još isključivo kroz naftovode mogu uvoziti samo pojedine istočne članice Unije koje uvelike ovise o ruskoj nafti), Rusija je preusmjerila prema Kini i Indiji, ali i Turskoj kao i Brazilu i JAR te pojedinim bogatim arapskim monarhijama kojima je jeftina ruska nafta postala zanimljiv proizvod. Također nije tajna da su pojedine od tih zemalja vršile (vrše i dalje) reeksport
…
Cijeli članak pročitajte na Geopolitika.news: Pakistan s Rusijom dogovorio isporuku nafte
Dosje Qatargate: Stotine procurjelih dokumenata otkrivaju razmjere korupcijskog skandala u EU
Sastanak europskih stranaka krajnje desnice u Italiji: obećavaju preustroj EU-a nakon izbora
Izrael širi kopnenu ofenzivu na cijeli Pojas Gaze, palestinske žrtve su ogromne
Huti u Crvenom moru napali britanske i izraelske brodove