
Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen početkom travnja u Kini
S vidljivim povlačenjem SAD-a i Rusije iz regije Bliskog istoka, te rastućim popunjavanjem vakuuma od strane Kine, sazrelo je vrijeme za vjerodostojniju i snažniju ulogu Indije koja bi mogla uskočiti u regiju i ponuditi alternativni model dobrih odnosa sa svim sukobljenim državama kao što su Iran, Izrael i zaljevske monarhije.
Indijsko-iranski odnosi posjeduju duboku civilizacijsku pozadinu i potrebno ih je promatrati izvan okvira dnevne politike i aktualnih trendova poput protuvladinih prosvjeda u Iranu, indijsko-pakistanskog sukoba i konstantnih geopolitičkih pregrupiranja zahvaljujući kojima Indija njeguje dobre odnose i s Istokom i Zapadom, a Iran je na udaru zapadnih sankcija. Iran i Indija su po mnogočemu posebne države koje stoljećima njeguju posebne odnose koji usprkos nekim neslaganjima uvijek zadržavaju pozitivni karakter.
Povijesni kontekst
Indijski potkontinent i Iranska visoravan susjedne su geografske regije, a kraljevstva drevne Indije i drevne Perzije imala su bliske odnose koji traju tisućljećima, od
…
Cijeli članak pročitajte na Geopolitika.news: M. Šerić: Indija i Iran: Je li na vidiku stvaranje moćnog saveza Teherana i New Delhija?
Emmanuel Macron i Ursula von der Leyen početkom travnja u Kini
Rusija tvrdi da bi uporaba granata s osiromašenim uranijem desetljećima štetila stanovništvu i poljoprivredi
Španjolski premijer: Svijet bi trebao poslušati glas Kine
UN optužuje Ukrajince i Ruse za strijeljanje ratnih zarobljenika