+ AAA -

Edin Muftić: Izrael je nekoć iskorištavao Tursku i Iran, kao sada sporazum Srbija-Kosovo

Autor: Admin

Prošle godine u zaljevskim zemljama (na kanalu MBC1) je emitirana povijesna serija Mamālik an-Nār („Kraljevstva vatre“), raskošna (i pomalo kičasta) emiratska produkcija smještena u vrijeme Mamelučko-osmanskog rata (1516.-17.). Ono što je gledatelj mogao primijetiti je vrlo naglašen etnički element rata, prikazanog kao agresija turskih Osmanlija protiv Mameluka, branitelja arapstva. Svakome tko poznaje islamsku povijest je jasno koliko je besmisleno tražiti etničku dimenziju u ovim sukobima islamskih carstava, pogotovo ako uzmemo u obzir da su i Mameluci uglavnom bili turkijskog podrijetla. Ipak, sjeme je bilo posijano. Poruka je bila jasna: Turci dolaze!Čitav Arapski svijet mora biti mobiliziran kako bi se obranio, ovaj put protiv novog sultana Selima – Erdoğana.

Anvar Gargaš, emiratski državni ministar vanjskih poslova, je prozvao „tursko miješanje u unutarnje stvari arapskih zemalja“, dok je egipatski ministar vanjskih poslova Samih Šukri bio još rječitiji kada je izjavio da „Egipat neće sjediti prekriženih ruku pred turskim ambicijama, koje su očite u sjevernom Iraku, Siriji i Libiji“. Turska, koje sve otvorenije govori da ima jasne indicije da je upravo emiratski novac stajao iza neuspješnog državnog udara u srpnju 2016., upozorava da je na djelu pokušaj stvaranja snažne antiturske koalicije u regiji, u čemu prednjače Ujedinjeni Arapski Emirati. Posebno je ovo vidljivo u zakulisnim igrama unutar Arapske lige, gdje i dalje postoji snažna „anti-normalizacijska“ struja (Katar i donekle Alžir), koju Emirati pokušavaju gurnuti u stranu prikazujući Tursku kao pravog neprijatelja. Pritom su saveznika pronašli u Macronu, čiji animozitet prema Turskoj sve više poprima obilježja osobne opsesije. Turska je nemjerljivo superiorna Emiratima po svim kriterijima. Njezina vojska je samodostatna, a zemlja odnedavno proizvodi i bespilotne letjelice (dronove). Otkriće plina u Crnom moru će Turskoj omogućiti da itekako podmiri potrebe lokalnog tržišta. Najvažnije, ukoliko Saudijska Arabija bude slijedila svoje zaljevske susjede, Turskoj će još više porasti prestiž diljem islamskog svijeta.

Ovdje dolazimo i do Srbije i Kosova. Srbija je, prema sporazumu, pristala da premjesti veleposlanstvo u Jeruzalem, dok su Kosovo i Izrael dogovorili uzajamno priznanje. Bivša jugoslavenska država je uspostavila diplomatske odnose s Izraelom već 1948. godine, slijedeći primjer mnogih drugih socijalističkih država koje su

Cijeli članak pročitajte na Geopolitika.news: Edin Muftić: Izrael je nekoć iskorištavao Tursku i Iran, kao sada sporazum Srbija-Kosovo

Autor:
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.