
TRESE MU SE TLO POD NOGAMA! Plenkovića oblio znoj!
Ovaj će se vikend održati izbori za Europski parlament u kojemu će građani zemalja članica Europske unije izabrati 705 zastupnika koji će ih zastupati u Strasbourgu i Bruxellessu do 2024. godine. Ipak, iako bi se očekivalo da će onda zemlje imati i jednaka izborna pravila, budući da se radi o istim izborima za iste funkcije, stvarnost pokazuje dugačije – svaka država članica ima svoja pravila, a koja su to, saznajte u nastavku.
Tko će kada na birališta?
Glasanje će se održati od 23. do 26. svibnja u svim članicama EU. Prvi će na birališta Britanci i Nizozemci – već u četvrtak 23. svibnja, zatim Irci 24. svibnja, a Latvijci, Maltežani i Slovaci 25. svibnja. Česi glasaju dva dana, u petak i subotu dok će ostala 21 država na glasanje u nedjelju 26. svibnja. Birališta u Hrvatskoj otvaraju se u nedjelju, 26. svibnja, a birači koji imaju boravak u drugoj državi članici, mogu glasovati u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Hrvatske u inozemstvu ili pred nadležnim tijelom druge države članice u kojoj imaju prijavljeno boravište.
Razmjerni sustavi glasanja
Europska unija propisuje izbore po razmjernom sustavu, ali države članice same određuju model. Primjenjuju se tri vrste.
– preferencijalno glasanje, u 19 država članica (Italija, Poljska, Nizozemska, Hrvatska i nordijske zemlje). Birač može, ovisno o zemlji, promijeniti poredak kandidata na listi za koju glasa, prekrižiti kandidate ili kombinirati više lista.
– zatvorene kandidacijske liste, u sedam zemalja članica (Njemačka, Francuska, Španjolska i Ujedinjeno Kraljevstvo, osim Sjeverne Irske). Birači glasaju za liste na kojima ne mogu promijeniti poredak kandidata niti njihov sastav.
– jedan prenosiv glas (na Malti), u Irskoj i u Sjevernoj Irskoj. Birač ne glasa za gotovu listu, nego sastavlja vlastitu redajući kandidate kako želi.
Obvezno glasanje
Glasanje je obvezno u pet zemalja: u Belgiji, Grčkoj, Bugarskoj, na Cipru i u Luksemburgu. U Belgiji i u Luksemburgu nepoštivanje obveze je kažnjivo. U tri ostale zemlje, sankcije su blaže.
Izborne jedinice
Samo pet zemalja podijelilo je svoj teritorij na izborne jedinice: Italija (5), Poljska (13), Belgija (3), Irska (3), i Ujedinjeno Kraljevstvo (12). Izborne jedinice geografski su uvjetovane, osim u Belgiji gdje su jezično determinirane (flamanska, frankofona i germanofona).
U drugim zemljama, birači glasaju u samo jednoj izbornoj jedinici koja obuhvaća čitavu zemlju.
Glasanje putem pošte, ovlaštene osobe, interneta
Glasanje putem pošte dopušteno je u 16 država članica, ponajprije kako bi se omogućilo glasanje biračima koji žive u inozemstvu. To je slučaj u Njemačkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Španjolskoj i nordijskim zemljama. Šest zemalja dopušta glasanje preko ovlaštene osobe, bilo svim biračima (Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska, Belgija) ili samo starijima i osobama s invaliditetom koji se ne mogu kretati (Poljska, Švedska). Birač može zatražiti od drugog birača da glasa umjesto njega.
Elektroničko glasanje je još manje uobičajeno. Estonija, predvodnica kada je riječ o digitalnim tehnologijama, jedina omogućuje svojim građanima da glasaju putem interneta.
Pravo žena
Rodne kvote za kandidacijske liste uvelo je 11 država članica. Liste u Francuskoj, Italiji, Belgiji i Luksemburgu moraju sadržavati jednak broj žena i muškaraca. U Španjolskoj, Sloveniji i Hrvatskoj na listama mora biti najmanje 40 posto žena odnosno muškaraca, u Poljskoj 35 posto, u Grčkoj i Portugalu 33 posto. Kada je riječ o Rumunjskoj, propisano je najmanje jedna žena i muškarac na svakoj listi.
Neke od tih zemalja propisale su mjere koje trebaju osigurati da žene na listama budu na onim pozicijama s kojih realno mogu biti izabrane, ali sankcije još nisu ozbiljne. Liste koje ne zadovoljavaju pravila u Grčkoj se poništavaju, dok u drugim zemljama, među kojima su Francuska i Luksemburg, za kršenje pravila nisu predviđene kazne.
Dobna granica
U gotovo svim članicama Unije pravo glasa stječe se s 18 godina. Samo tri zemlje su iznimka: Grčka (17), Malta i Austrija (16 godina). Dobna granica za kandidaturu na izborima još više varira. Petnaest zemalja, među kojima Njemačka i Francuska, odredile su granicu od 18 godina, 10 zemalja, među kojima Poljska i Češka, od 21 godinu. U tri ostale zemlje, kandidat mora imati 23 godine (Rumunjska) ili 25 godina (Italija i Grčka).
Broj mjesta u Parlamentu i druge informacije možete saznati u Infografici.
Izvor: HINA
TRESE MU SE TLO POD NOGAMA! Plenkovića oblio znoj!
JE LI SE TO PLENKOVIĆA UPRAVO ODREKAO NAJVJERNIJI HDZ-OVAC? Izjava koja je svima promakla!
NAPADA LI TO PUPOVAC RUŽU? Žestoko se obrušio na desnicu
EUFORIČNO U RUŽINU STOŽERU: Pjeva se Thompson, pridružio se Bujanec