
Pronađena masovna grobnica: Otkriveno tko im je presudio
Bivši čelnici Službe državne sigurnosti Srbije, Jovica Stanišić i Frenki Simatović proglašeni su krivima za ubojstvo Marije Senaši u Daljskoj Planini u lipnju 1992. godine, izvijestilo je žalbeno vijeće nasljednika bivšeg Haaškog tribunala (ICTY), takozvanog mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT).
Stanišić i Simatović su kažnjeni s 15 godina zatvora nakon što je žalbeno viječe prihvatilo žalbu tužiteljstva i zaključilo da su Stanišić i Simatović sudjelovanjem u udruženom zločinačkom poduhvatu izvršili deportaciju, prisilno premještanje, progon i i ubojstva.
U optužnici se navodi da su Stanišić i Simatović, zajedno s Arkanovom Srpskom dobrovoljačkom gardom, u studenom 1991. uhapsili devet hrvatskih i mađarskih civila te ih ubili. Ubili su i troje ljudi koji su se došli raspitivati o sudbinama svojih rođaka.
Među njima je bila i Marija Senaši čije su tijelo nakon brutalnog ubojstva tada bacili u bunar na čijem je dnu tijelo i pronađeno. Iako su Stanišić i Simatović sada proglašeni krivima za njeno ubojstvo, još uvijek ih nije stigla pravda za ostale zločine počinjene 1991. godine.
MICT je djelomično prihvatio žalbu tužiteljstva na prvostupanjsku presudu i utvrdio da su Stanišić i Simatović sudjelovali u udruženom zločinačkom pothvatu te su odgovorni za zločine koje su srpske snage počinile 1992. u Bosni i Hercegovini (Bijeljina, Zvornik, Bosanski Šamac, Derventa, Doboj i Sanski Most) i 1995. u Trnovu i Sanskom Mostu, te za ubojstvo Marije Senaši u Daljskoj Planini.
Žalbeno vijeće, koje je predvodila sutkinja Graciela Gatti Santana, odbacilo je žalbe Stanišića i Simatovića i povećalo im kazne zatvora na 15 godina za zločine počinjene od strane srpskih snaga.
Iako tužiteljstvo tvrdi da se Stanišiću i Simatoviću može pripisati niz zločina diljem Hrvatske, uključujući Kijevu, Vrliku, Drniš, Hrvatsku Kostajnicu, Saborsko, Škabrnju, Brušku, Marnoviće, Dalj i Erdut, žalbeno vijeće nije prihvatilo te tvrdnje.
Ovo je posljednje suđenje koje je preostalo MICT-u kao nasljeđe rada Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).
Sam proces je trajao punih 20 godina, otkako su Stanišić i Simatovića uhićeni u ožujku 2003. godine.
U povodu presude javili su se i iz Ministarstva pravosuđa i uprave. Izrazili su žaljenje što Stanišić i Simatović nisu osuđeni za sve zločine koje su počinili na teritoriju Hrvatske, podsjećajući da je riječ o najtežim i najokrutnijim zločinima velikosrpskog režima u Vukovaru i Škabrnji.
Podsjetili su kako je postojanje udruženog zločinačkog poduhvata za zločine u Hrvatskoj utvrđeno već ranije, u presudama protiv Milana Babića i Milana Martića u kojima su uz najviše dužnosnike Srbije, uključujući i Slobodana Miloševića, sudjelovali i Stanišić i Simatović.
Pronađena masovna grobnica: Otkriveno tko im je presudio
Pred Banožićem sipao otrov po Milanoviću: Neugodno u BiH
Nećete se prestati ježiti: Obnovljeni oklopnjak iz Kusonja protutnjao Bjelovarom
Dan kada se Hrvatska crvenila od srama: Srpski starci poslušali Tuđmana i stavili bijele marame na prozore