
MORH O SUKOBIMA NA KOSOVU: Nema ozlijeđenih hrvatskih vojnika, ne sudjeluju u sukobu
Hrvatska pošta pušta u optjecaj novu prigodnu poštansku marku s likom dr. Ante Starčevića u povodu 200. obljetnice njegova rođenja.
Autorica prigodne marke je Alenka Lalić, dizajnerica iz Zagreba prema izvoru koji je ustupio Državni arhiv u Gospiću, tj. Spomen-dom dr. Ante Starčevića. Nominalna vrijednost marke iznosi 0,47 eura, izdana je u arku od 20 maraka te u nakladi 30.000 primjeraka. Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC).
Podsjećamo, dr. Ante Starčević (Žitnik kraj Gospića, 23. V. 1823. – Zagreb, 28. II. 1896.) kao političar i publicist jedna je od najistaknutijih figura hrvatske političke povijesti uopće. Rođen je u Lici, a školovao se u zavičaju, Zagrebu i Pešti gdje je doktorirao filozofiju. U mladosti je bio oduševljeni pristaša bana Josipa Jelačića i ilirskoga pokreta, ali nakon razočaranja 1848./49.godine odbacuje ideje ilirstva i jugoslavenstva kao zablude te se posvećuje izgradnji moderne hrvatske nacionalne ideje zasnovane na povijesti i državnom pravu, što će predano do smrti zagovarati.
Godine 1861. s Eugenom Kvaternikom osniva Stranku prava, a iste je godine prvi put biran za zastupnika u Hrvatskom saboru. Uz jedan kraći prekid, do smrti je bio član Sabora te je saborska govornica, uz novinske tekstove i izborne proglase, bila središnje mjesto s koje je širio svoj nauk. Taj su nauk dalje preuzimali i u najšire slojeve hrvatskoga naroda prenosili njegovi sljedbenici. U tome su osobito važnu ulogu odigrala neka od najvećih imena tadašnje hrvatske književnosti (Ante Kovačić, Eugen Kumičić, Antun Gustav Matoš) koja izgrađuju kult „Starog“, napose među srednjoškolskom i studentskom mladeži.
Nepomirljiv spram Beča i Budimpešte, a posebice spram vladajuće dinastije Habsburg, Starčević je živio asketskim životom, u vječnoj oporbi, često i kao predmet poruge, da bi naposljetku u izrazito nesklonim okolnostima uspio održati živom vjeru u mogućnost teritorijalne integracije i osamostaljenja Hrvatske zbog čega je još za života prozvan Ocem Domovine.
Preminuo je u Zagrebu 28. veljače 1896., a dva dana poslije, prema vlastitoj želji, pokopan je u Šestinama pokraj Zagreba.
MORH O SUKOBIMA NA KOSOVU: Nema ozlijeđenih hrvatskih vojnika, ne sudjeluju u sukobu
BRANITELJI ULOVILI SRPSKOG SNAJPERISTA! Šokantan ratni video za koji ne znate: Građani ga htjeli linčovati
BANOŽIĆ ČESTITAO PRIPADNICIMA HRVATSKE VOJSKE: ‘Hrvatska zaslužuje svoju, jaku i modernu vojsku’
LJEPOTICA MEĐU PRVIM ZENGAMA! Najhrabrija odluka Hrvata: ‘Ok, imat ćemo svoju vojsku’