
Evo koliko je Hrvata poginulo do siječnja 1993. godine
Hrvatska je, baš poput ostatka svijeta, prethodnih mjeseci živjela u posebnim okolnostima izazvanim koronavirusom. Dodatan udarac Lijepoj našoj bio je snažan potres u Zagrebu čije posljedice zbog nastale štete metropola još uvijek osjeća, a kako stvari sada stoje, osjećat će ih još neko vrijeme.
I dok su neki samostalni umjetnici, čije je umjetničko djelovanje pod velikim znakom upita, posegnuli za krvavo iscijeđenim državnim poticajima, samo rijetki su se odrekli već dobivenih sredstava i odlučili ih prenamijeniti u korist potrebitih.
Udruga ratnih veterana 1. gardijske brigade Tigrovi je, naime, svojedobno Ministarstvu branitelja koje je objavilo natječaj, prijavila tri, njima vrlo važna projekta: Uloga Tigrova u obrani Istočno-slavonskog bojišta, 26. Memorijalni turnir iz turnir u boćanju “Damir Tomljanović Gavran” i Memorijalno putovanje povodom 28. obljetnice oslobođenja Juga Hrvatske. Iako su u pitanju obilježavanja koja su za Tigrove iznimno važna, veterani ove slavne brigade od financiranja tih projekata su odustali, a novac odlučili prenamijeniti.
“Smatrali smo da ti projekti mogu sačekati, no mi ćemo ih već obilježiti na skroman način iz vlastitih sredstava. Želimo iskazati suosjećanje, solidarnost i ljubav prema Domovini, pa smo se novca koji je bio namijenjen za naše projekte odrekli u korist svih potreba Republike Hrvatske, a koji će biti usmjeren na pomoć zdravstvenom sustavu i stradalima u potresu”, rekao je za Dnevno Ilija Vučemilović, predsjednik Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade Tigrovi.
Vučemilović kaže kako su članovi Udruge složni u zaključku da su ta sredstva u ovom trenutku puno korisnija široj zajednici:
“Važna nam je dobrobit zajednice, a ne pojedinca. Moram izraziti žaljenje što se više civilnih udruga nije povelo našim primjerom jer tada bi se radilo o ozbiljnim sredstvima. No, svakome na njegovu savjest. Mi smo to učinili iako znamo da će u javnosti opstati ona priča ‘da smo sami sebi najvažniji i da nam je samo do piva i odojka”, rezigniran je cijenjeni hrvatski branitelj, Ilija Vučemilović.
Evo koliko je Hrvata poginulo do siječnja 1993. godine
PUKOVNIK HV-a S BANOVINE ZDRMAO TV STUDIO: Progovorio o potresu na drugi način
SMRT OD SNAJPERA: Britanski fotograf ubijen 1992. i danas je tabu tema
MORH POMAŽE! U Petrinji napravili dječju igraonicu, a tu su i duhovne obnove u kapelici