DOKUMENTI UŽASA! Vojna tajna? Više ne… Pogledajte tko je aboliran, a i danas “caruje” u Hrvatskoj!

Autor: S.Vučković

I danas su s nama, politički su i društveno aktivni. Gdje su bili i što su činili od 1991-1995?

Nova knjiga “Krajina kroz dokumente” u sebi sadrži neprocjenjivo blago, ako 260 originalnih srpskih dokumenata pronađenih, prikupljenih i brižljivo arhiviranih, istražni i pravosudni organi žele prihvatiti kao takve. Izuzev pravosudnih tijela koji bi se svakako trebali zadubiti u ovu knjigu, čitatelji koji su upućeni u ratna zbivanja i zločine na području Banovine ostat će nemalo iznenađeni kada među navedenim imenima srpskih paravojnika i njihovih jataka prepoznaju svog susjeda. Svaki bi novinar koji se bavi problemom abolicije, također trebao prolistati “Krajinu kroz dokumente”, pa se baciti u istraživanje. Evo što smo mi doznali…

Marijan Janošević je podpredsjednik općinskog vijeća u Dvoru, politički aktivan u Banijskoj demokratskoj stranci. To je danas… No, gdje je bio i još važnije pitanje, što je činio 1991. godine? “Krajina kroz dokumente” donosi nevjerojatne podatke. Marijan Janošević tada je bio “potpredsjednik izvršnog vijeća skupštine opštine Dvor na Uni” koji je, a originalan dokument to jasno pokazuje, potpisnik nekih odluka zbog kojih bi istražnim organima danas mogao dati vrijedne informacije. Janošević je, između ostalog, potpisao odluku da se u građevinskoj firmi RAD iz Dvora napravi drveni mrtvački sanduk i drveni križ na ime Barišić Nikola 1934-1991, nalaže istoj toj firmi da osigura stroj za iskop rake u Divuši na groblju za pokop pokojnog Barišić Nikole, i nalaže pogrebnom društvu Dvor na Uni da svojim vozilom osigura prijevoz mrtvaca iz Struge za groblje u Divuši. Također, Janošević u dokumentu užasa navodi da će ovu naredbu provoditi “stanica javne bezbjednosti MUP-a SAO Krajine”. Zašto je ovo dokument užasa? Zato što je mjesto pokapanja do današnjeg dana ostalo nepoznato, a pokojni Barišić Nikola je na popisu nestalih osoba!

Agencija za istraživanje i dokumentaciju ratnih sukoba kao nakladnik ove knjige, ovim i sličnim apsurdima bavi se već godinama. Na slučaj Nikole Sužnjevića, upozoravali su i prije…

Nikola Sužnjević koji danas živi u Glini, politički je blizak Veljku Džakuli i DPS-u, a kao takav je 2013. bio kandidat na uzborima za gradsko vijeće u Glini. Gdje je njegova malenkost bila ’91? Sužnjević se kao krunski svjedok i istražni sudac usko povezuje s jednim od najtežih ratnih zločina koji je počinjen u selu Joševica, pri čemu su metkom u čelo ubijana i djeca. Dokument koji je označen “vojnom tajnom”, također je predočen u knjizi “Krajina kroz dokumente”, a potvrđuje kako se na licu mjesta nakon zločina pojavio Nikola Sužnjević koji je i sastavio vrlo detaljan zapisnik jezivog sadržaja. Izvještaj koji je potpisao Nikola Sužnjević opisuje da je ubijen 21 civil, od čega četvero djece u dobi od 10 do 16 godina starosti. Smaknuća su izvršena tako što su počinitelji pucali iz blizine malokalibarskim automatskim vatrenim oružjem žrtvama u glavu (u potiljak, vrat, jagodice, lice, sljepoočnicu, mastoidnu kost, iza uha, iznad usne). Oružje je bilo opremljeno prigušivačima. Počinitelji su išli od kuće do kuće i poubijali svaku osobu koju su ondje zatekli, ne gledajući njihovu dob niti spol, a potom su razarali kuće, jednu po jednu. Nikola Sužnjević tada je zaključio kako “nema drugih tragova nasilja osim prostrijelnih rana glave, u zatiljak, čelo, usta, u sljepoočnicu”. Za egzekuciju 21 Hrvata sela Joševice još uvijek nitko nije odgovarao, a istražni sudac Sužnjević, krunski svjedok i potpisnik zapisnika o masakru hrvatskih civila, ni danas politički ne miruje…

Dokument objavljen u ovoj knjizi, uz Nikolu Sužnjevića, kao svjedoka navodi i tadašnjeg suca općinskog suda u Glini, Jović Radovana. Jednako se tako pojavio na mjestu krvoprolića, sastavljao zapisnik i svjedočio jednom od najtežih zločina počinjenih tijekom Domovinskog rata. Jović Radovan danas je zaposlenik sisačke INA-e.

Knjiga “Krajina kroz dokumente” sadrži cijeli niz kompromitirajućih podataka po one koji su bili usko vezani uz djelovanje vojske RSK, pa i ratnih zločina, a nastavili su s neometanim političkim i društvenim životom u Hrvatskoj na čijem su teritoriju ti isti zločini počinjeni. U predgovoru knjige koji je napisao dr. sc. Jakša Raguž s Hrvatskog instituta za povijest u Zagrebu, navodi se kako su ovi ukoričeni dokumenti ” pozitivna vrijednost koja potvrđuje točnost podataka i omogućuje jasnije stjecanje slike”, a Raguž se nada i kako će osim čitatelja, ova knjiga zaintrigirati i pravosudne organe. U iščekivanju njihove reakcije, mi ćemo u narednim danima s velikim zadovoljstvom s našim čitateljima dijeliti najintrigantnije isječke iz knjige “Krajina kroz dokumente”.




Autor:S.Vučković
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.