Patrik Macek/PIXSELL

ODLUČENO JE! Slat će se Oružane snage Hrvatske u Poljsku i Litvu

Autor: Hina/I.A.

Prijedlog zakona o sustavu domovinske sigurnosti upućen je u drugo čitanje

Hrvatski sabor odobrio je u petak slanje pripadnika hrvatskih Oružanih snaga u sklopu aktivnosti ojačane prednje prisutnosti NATO-a u Poljskoj i Litvi te u operacije Europske unije “EUNAVFOR MED SOPHIA” i koalicijskih snaga “Inherent resolve”.

Odluke o slanju pripadnika Oružanih snaga Sabor je donio sa većinom glasova – od potrebnih 76 za spomenute ruku je dignulo 96 (Poljska), odnosno 95 (Litva), te 117 (EU misija) i 103 zastupnika (“Inherent resolve”).

 Prijedlog zakona o sustavu domovinske sigurnosti upućen je u drugo čitanje.

 Sve primjedbe i prijedlozi uputit će se predlagatelju, dakle Ministarstvu obrane, odnosno Vladi, da ih ima u vidu kod izrade konačnog teksta zakona.

 Sabor je prihvatio Izvješće o sastancima Europskog vijeća koje mu je ovaj tjedan podnio predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.

Sabor potvrdio gospodarski sporazum s Kanadom

 Hrvatski sabor u petak je potvrdio Sveobuhvatni gospodarski i trgovinskog sporazuma (CETA) s Kanadom kojim bi se trebao stvoriti međunarodni pravni okvir za jačanje trgovinskih i gospodarskih odnosa.




Sporazum koji je jučer i jutros izazvao burnu raspravu i niz stanki potvrđen je sa 103 glasa “za”, tri suzdržana i dva “protiv”, dok je Most uoči samog glasovanja najavio kako neće glasovati u znak prosvjeda jer je uskraćeno pravo na demokratsku raspravu.

Iako su sporazum u raspravi podržavale dvije najveće stranke HDZ i SDP, žestoke su kritike dolazile iz Živog zida, koji je tvrdio da će Hrvatska prihvaćanjem sporazuma “imati arbitražu svaki dan”, da se njime stvara paralelni pravni sustav, dopušta nekontroliran uvoz GMO-a i sl.

Predstavnici predlagatelja uvjeravali su pak kako bi građani i poduzeća s obje strane Atlantika trebali uskoro uživati u prednostima koji donosi taj sporazum, a kada CETA stupi na snagu, gotovo sav hrvatski izvoz u Kanadu bit će oslobođen carina.




Sabor je potvrdio i desetak drugih međunarodnih sporazuma i ugovora, kao što su Sporazum o gospodarskom partnerstvu EZ i Srednje Afrike, Ugovor Vlade RH i Poljske o zaštiti klasificiranih podataka…

U drugo čitanje poslan je niz zakona, među kojima i onaj o sprječavanju pranja novca, stambenom potrošačkom kreditiranju, sprječavanju nepoštene trgovačke prakse, zaštiti životinja…

Autor:Hina/I.A.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.