(VIDEO) HRVATSKA SRUŠILA MEKSIKO ZANIMLJIVOM TAKTIKOM! Rakitić donio pobjedu u vrlo agresivnoj utakmici

Hrvatska nogometna vrsta nadigrala je Meksiko s 1:0 u noći sa utorka na srijedu u predgrađu Dallasa, Arlingtonu. Na prepunom stadionu AT&T Hrvatka je slavila golom Ivana Rakitića.

Zaslužena pobjeda Hrvatske koju je donio Rakitić iz penala u 62. minuti. Bila je to nadasve drugačija izvedba od one protiv Perua. Gledali smo nešto bolju kombinatoriku među linijama, dobili smo raspoloženog Rakitića, Kovačića, Rebića, Kramarića… Ipak, malo zabrinjava nesigurnost u obrani, kao i činjenica da je Hrvatska odigrala puno bolje bez svojih najvećih zvijezda poput Modrića, Perišića i Mandžukića.

Meksiko je utakmicu završio s impresivnim posjedom lopte od 62 posto, ali dojam je da je Hrvatska dobro kontrolirala Meksiko. Igrao se visoki pritisak gotovo cijelu utakmicu, što je na koncu rezultiralo većim brojem prekršaja. Hrvatska ih je skupila 18, Meksiko 17. Što se tiče udaraca prema vratima, Meksiko je bio na 13, a Hrvatska na 11.

Hrvatska – Meksiko 1:0

90′ – Kraj utakmice! Zaslužena pobjeda Hrvatske.

88′  – Kovačić je izveo korner, a najviši je bio Vida i lopta odlazi malo iznat prečke.

85′ – Meksiko i dalje drži visoki posjed lopte, no Dalić je odlučio tako igrati, odnosno kontrolirati utakmicu bez lopte i pokazalo se uspješnim.

80′ – Čop je sada zapucao vrlo izglednu priliku negdje s 18 metara od gola primio je povratnu loptu, ali nije bilo mirnoće i preciznosti. Ne igra loše Hrvatska, jasno nije to još igra kojom se može napraviti ozbiljniji rezultat na Svjetskom, ali je neusporedivo bolje od one igre koju su Vatreni pružili protiv Perua.

77′ – Hrvatska je napravila 15 prekršaja na utakmici, Meksiko je tu malo bolji sa 16.

76′ – Rakitić izlazi, Vida je sada kapetan, a ušao je Duje Čop. Rakitić je odigrao sjajnu utakmicu, zabio je pogodak, ali još važnije, odradio je majstorski posao u sredini terena.

74′ – Nižić ulazi umjesto premorenog Ćorluke.

73′ – Pašalić je ušao umjesto Rebića. Inače, valja reći kako obje momčadi igraju izrazito grubo i sada je zbog ozlijede morao izaći i Salcedo, koji je na terenu bio tek 20-ak minuta. U međuvremenu je i Lozano završio na travnjaku nakon duela s Pivarićem.

66′ – Kovačić je srušio Salceda na kojih 18 metara od Kalinića. Vela je probao iz slobodnjaka, ali završilo je u živom zidu pa u korneru.

62′ – GOL! Jedanaesterac za Hrvatsku. Layun je bio neoprezan i udario je nogom Jedvaja u svom kaznenom prostoru. Rakitić je uzeo loptu i svladao Ochou udarcem u njegov donji desni kut. Neobranjivo.

55′- Sličan je tempo kao i u prvom dijelu. No, kroz cijelu utakmicu prisutna je ta nesigurnost u obrani. Eto, u međuvremenu je Jedvaj zamalo nokautirao svog vratara Kalinića.

5o’ – Opasno je sada bilo pred golom Kalinića. Meksikanci su izveli prekid sa svoj polovice, a lopta je sletejela ravno Chicharitu u noge i to između našeg stoperskog para. Srećom Meksikanac je bio neprecizan, a mogao je pitati Kalinića gdje želi da mu puca… Malo su naši stoperi djelovali dekoncentrirano.

46′ – Počelo je drugo poluvrijeme. Meksiko je obavio tri izmjene. Molina, Layun i Salcedo su u igri. Posebice se treba paziti Layuna koji je prije nekoliko dana zabio dva komada Islandu.

Kraj prvog dijela. Hrvatska je bolja na terenu, više prijeti, ali još uvijek nema mirnoće i preciznosti pri egzekuciji. Dalić je uspio u ovih nekoliko dana posložiti malo redove i osjeti se neka ‘kemija’, ali sve je još u povojima i trebat će, sudeći prema ovoj igri, još dosta raditi ako se želi napraviti bilo što konkretno na Svjetskom.

45′ – Badelj se ozlijedio i neće moći nastaviti. Šepajući napušta teren. Dalić mora raditi novu izmjenu. Ušao je Bradarić.

43′ – Vida je za malo promašio vrata Ochoe nakon sjajnog kornera Ivana Rakitića.

39′ – Hrvatska je sada kombinirala gotovo minutu. Kovačić se izvukao na lijevo krilo i tamo s Rebićem i Pivarićem prodrmao Meksikance. Prvo je tukao Rebić, išlo je blok, a onda je Pivarić zamalo prevario Ochou koji je paradom morao spašavati vrata. Sjajna akcija.

37′- Već je neko vrijeme gol Meksika pod okupacijom. Rakitić je prvo centrirao iz slobodnjaka s lijeve strane, potom je bio korner, a onda je Ćorluka nadskočio sve i poslao loptu glavom preko gola.

35′ – Prva promjena kod Hrvatske. Izašao je Vrsaljko ušao je Jedvaj. Dalić je rekao da će svi dobiti priliku… Valjda nije u pitanju ozljeda našeg desnog beka.

30′ – Pola sata igre je za nama. Hrvatska izgleda dobro u ovom, nazovimo, pričuvnom sastavu. Puno je agresivnija, postoji neka kombinatorika između linija, iako nije značajna i uigrana, ali svakako to izgleda bolje nego protiv Perua. Ritam utakmice je vrlo visok, igra se brz i atraktivan nogomet, doduše s dosta grešaka s obje strane, ali nije dosadno… Treba reći kako se u dosadašnjem dijelu utakmice najviše istaknuo Rebić za kojeg Meksikanci nemaju riješenje na lijevom krilu.

23′ – Ono što se može primijetiti jest nešto grublja igra Hrvatske, ne plaše se ući snažno u duel, a čak je u jednom trenutku i zaiskrilo nakon što je Rebić slomio Velu na sredini terena. No, nisu ni Meksikanci ništa blaži.

20′ – Mora se priznati kako Hrvatska izgleda puno bolje nego protiv Perua. Igra se atraktivan napadački nogomet preko krila, pritisak na zdanju liniju prisutan je od samog početka. Osjeća se mala nesigurnost u obrani, ali ništa zabrinjavajuće. Meksiko također igra sličan nogomet, pritišću Hrvate čim izgube loptu i igraju uglavnom ‘na dva dodira’.

14′ – Vatreni su opet opasno prijetili, Rebić je ovoga puta pokušao isprve iz teškog kuta i pogodio je okvir, ali Ochoa je bio spreman. Meksiko je u problemima, Araujo se ozijedio i morat će napustiti igru, obavljena je prva zamjena kod Meksika.

12′ – Hrvatska je sada povukla lijepu kontru koju je imao prilike završiti Kramarić, dugo je ciljao i na kraju naciljao preko vrata Ochoe.

10′ – Badelj je katastrofalno dodao loptu u noge Meksikancima koji su krenuli u brzu kontru, ali na svu sreću Hrvatska se obranila. Meksiko je sada opasno prijetio.

8′ – Ono što svakako valja napomenuti jest rastrčanost Vatrenih, odlično pritišću Meksikance na svim dijelovima terena.

5′ – U prvih pet minuta nije se dogodilo ništa značajno. Meksiko je uglavnom u posjedu lopte, a Hrvatska će za sada, valjda, tražiti prilike iz protuudara.

1′ – Počela je utakmica, s kojom minutom zakašnjenja. Početni udarac ima Hrvatska koja igra u onoj crnoj pričuvnoj garnituri.

03:55 – Intoniraju se himne nakon što su kapetani obaju momčadi pročitali kratke upute navijačima za uzorno i pristojno ponašanje. Prva na redu je Lijepa naša.

03:52 – Zanimljiva situacija na tribinama. Navijači su pomiješani, a dakako Meksikanaca je puno više.

03:40 – Izborik je odlučio kapetansku traku dati Ivanu Rakitiću, iako se mislilo da bi ju ipak mogao nositi Vedran Ćorluka. No, obojica su dokapetani pa jamačno nije bilo nesuglasica.

03:30 – Interes za utakmicom je golem.

03:25 – Hrvatska će zaigrati u ovom sastavu:

L. Kalinić, Pivarić, Vida, Ćorluka, Vrsaljko, Rakitić, Kovačić, Badelj, Kramarić, Rebić, Pjaca.

Meksiko u ovom:

Ochoa, Araujo, Ayala Héctor Moreno, Jorge Hernández, Govea, Guardado, Pizarro, Vela, Javier Hernández, Lozano.

03:20 – Igrači su prije nekog vremena stigli na stadion u Dallasu.

03:00 – Ovako je to izgledalo protiv Perua…

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić u najavi prijateljske utakmice protiv Meksika koja će se igrati u Dallasu u 4 sata ujutro u srijedu po hrvatskom vremenu, izjavio je kako će mu taj susret ponuditi priliku da vidi što može očekivati od Rebića, Kovačića, Pjace i Kramarića u odnosu na standardne Perišića, Mandžukića, Brozovića i Kalinića.

“Plan je bio da podijelimo vrijeme igračima i da se šestorica ranije vrate kući, te da protiv Meksika priliku dobiju drugi igrači. Primjerice, bio bi veliki rizik da Modrić igra opet nakon svog oporavka od ozljede, a jako dobro znam njegove kvalitete i ne moram ga dodatno provjeravati. Imam svoj cilj i svoj plan. U njega vjerujem, tako radim i ništa me neće omesti”, rekao je Dalić koji je nakon 0-2 poraza od Perua u Miamiju u noći s petka na subotu daljnjeg sudjelovanja na američkoj turneji oslobodio Luku Modrića, Ivana Perišića, Marcela Brozovića, Marija Mandžukića, Danijela Subašića i Nikolu Kalinića.

“Vidio sam mnogo stvari protiv Perua, vidjet ću i protiv Meksika i znat ću potom odlučiti. Dogovorio sam se sa spomenutom šestoricom da mogu otići jer želim vidjeti, naprimjer, Rebića, Kovačića, Pjacu, Kramarića u odnosu na Perišića, Mandžukića, Brozovića i Kalinića, te onda donijeti odluku. Ne mogu dopustiti da se igrači ‘švercaju’ i da igraju zbog imena. Ne igraju imena, igra reprezentacija. Opet, ovo nam je zadnja provjera prije završnog okupljanja u svibnju, zadnja šansa da isprobam neke pojedince te je i zbog toga pao dogovor o odlasku šestorice”, naglasio je izbornik Dalić koji ima vrlo visoko mišljenje o reprezentaciji Meksika, jer bi utakmica u Dallasu trebala poslužiti kao priprema za ogled s Argentinom u skupini na SP.

“Izrazito poštujemo Meksiko, oni su fantastična momčad, pogotovo u dobroj atmosferi kakva će i ovoga puta biti na stadionu. Neće nam biti lako, ali očekujem da će Hrvatska odigrati dobru utakmicu, da će moji igrači pružiti dobru partiju. Bit ćemo agresivni, držati se svog stila jer ćemo ga koristiti i na Svjetskom prvenstvu. Argentina je, smatram, jedan od glavnih favorita za naslov u Rusiji, ali prvenstveno smo usredotočeni na Nigeriju, prvog suparnika u skupini. Znam zbog čega sam izabrao ovako jake utakmice – mogli smo ostati u Europi, pobijediti nekoga tri ili četiri razlike, i onda bi se stvorila velika euforija, s velikim nadanjima i ambicijama. Želim se uvjeriti u stvarno stanje stvari, s obzirom da Hrvatska ima sjajnu reprezentaciju, sjajne igrače, ali nažalost nemamo objektivno moguće rezultate. Na europskim i svjetskim prvenstvima nismo prošli kako treba još od Francuske ’98, a zadnji uspjeh doživjeli smo pod Bilićem 2008. godine plasmanom u četvrtfinale. Problem postoji, a nije uvijek izbornik kriv što ne prođemo skupinu. Nekad su krivi i igrači. Želim naći prave razloge i riješiti problem kako bismo ostvarili jedan pravi, adekvatan rezultat”, zaključio je Dalić.

Veznjak Barcelone Ivan Rakitić bit će jedan od najiskusnijih hrvatskih reprezentativaca koji će se suprotstaviti Meksikancima.

“Očekujem dobru utakmicu jer smatram da je Meksiko jedna od ponajboljih momčadi na Svjetskom prvenstvu. Imaju pojedince koji igraju na vrhunskoj razini. Došli smo u SAD kako bismo se okušali i protiv neeuropskih momčadi, to nam je jako važno”, izjavio je Rakitić i istaknuo kako bi igrači koji dobiju priliku za dokazivanjem mogli pridonijeti ostvarenju pozitivnog rezultata.

“Igrači su u zahtjevnom razdoblju klupske sezone, no imamo mladih igrača koji će dobiti priliku za dokazivanje i mislim da će Hrvatska izgledati dobro. Maksimalno poštujemo Meksiko, a ići ćemo na pobjedu, kao i u svakoj drugoj utakmici. Bit će dobra atmosfera, stadion će biti pun, i želimo prezentirati Hrvatsku u najboljem mogućem svjetlu te potvrditi kako smo na Svjetskom prvenstvu spremni igrati protiv najboljih. Ovo je hrvatska reprezentacija i velika je čast predstavljati svoju zemlju tako brojnoj publici kao što će biti slučaj u Dallasu. Želimo pokazati da smo pravi, premda utakmica s Peruom nije završila kako smo zamislili. Ne moramo razgovarati o izostancima, mi koji smo ovdje usredotočeni smo na davanje svog maksimuma. Uživat ćemo u ambijentu punog stadiona. Dobro ćemo se pripremiti i odigrati ozbiljnu utakmicu, to nam je prilika pokazati kako hrvatska uistinu ima reprezentaciju visokog nivoa. Rezultat je uvijek važan, to želimo dokazati i protiv Meksika”, dodao je Rakitić.