(Photo by Jean Paul Thomas/Icon Sport)

Raspad sistema: Panični Dinamo dočekao porciju od Lyona

Autor: Andrija Kačić-Karlin

Ne treba boljeti ovako uvjerljiv Dinamov poraz, ali uistinu zaboli posvemašnja nekonkurentnost u utakmici u kojoj se mahom igralo na jedna vrata. Ovakav Dinamo u Ligi prvaka je samo lak zalogaj za velike i navijači teško mogu očekivati dobre vijesti iz ovoga natjecanja.

Ruku na srce, i prije ove utakmice Dinamove šanse su se ogledale u promilima, na koncu Lyon se dominantno, suvereno poigrao s hrvatskim prvakom, čini se čak i s pola snage, ali i s pola momčadi, jer najbolji pojedinci francuskog doprvaka su ozlijeđeni i preskočili su sraz s Dinamom. Koji je u utakmicu ušao prepun panike i strahopoštovanja prema suparniku, što je Lyonu u konačnici samo olakšalo posao. Prvi gol djelo je Tolissa u 13. minuti, u 48. prednost domaćina povisio je Ferri, a u 57. gol je dao i Cornet.

Ne treba boljeti ovako uvjerljiv Dinamov poraz, ali uistinu zaboli posvemašnja nekonkurentnost u utakmici u kojoj se mahom igralo na jedna vrata. Ovakav Dinamo u Ligi prvaka je samo lak zalogaj za velike i navijači teško mogu očekivati dobre vijesti iz ovoga natjecanja. Nedavna rasprodaja najboljih igrača oslabila je Dinamo do te mjere da se protiv veoma dobrih, a to je Lyon, kamoli protiv najboljih, teško može izdržati i pola sata bez primljenog pogotka…

U prvih deset minuta opčinio je sve na stadionu mladi Dinamov vratar Šemper, s dvije intervencije. No, panika u Dinamovoj obrani trajala je predugo i vec u 13. minuti je poklekao, Rafael je nabacio Tolissu koji je tukao glavom, a lopta se od vratnice odbila u gol. Stojanović je kasnio na skoku, a vratar Šemper fakat je bio nemoćan.

Lyon je stalno napadao, Dinamo se nije susretao s loptom. Nakon 25 minuta francuska momčad je tukla 11 puta na vrata, hrvatska baš nijednom. Nije to bilo iz Dinamove prizme nimalo ugodno gledati. Nemoć Dinama je baš iritirala, redale su se prigode za Lyon, srećom tako i promašaji…

Ipak, Dinamo je u prvome dijelu zaprijetio, u zadnjim sekundama, valjda se htijući iskupiti za sve svoje brojne greške tukao je Jonas s nekih 25 metara, izgledalo je to jako dobro, vratar Lopes se morao silno potruditi da spriječi pogodak.

Nije se dugo igralo u nastavku a Dinamo je opet kapitulirao, Machado je izgubio loptu na sredini terena, usliedio je protuudar s Ferrijem koji se sam pojavio isprd Šempera, potkopao je loptu i zabio prekrasan gol. To se zbilo u 46. minuti, a u 57. minuti loptu je Lyonu poklonio Stojanović, Tolliso je odmah ubacio Cornetu u prostor koji je sam ispred Dinamovog vratara sam taknuo loptu lijevom nogom i tako prevario sve, i čuvare iza njega i samog Šempera. Lyon je vodio s 3-0 a Dinamo je izgledao poput napuštenog broda.

Neki događaji su bili i smiješni, jer u jednom od rijetkih uspješnih Dinamovih napada Soudani je s pola metra ispred praznog gola pogodio – vratnicu. Vratnicu je gađao i Šitum u sumraku utakmice, ma tukao je Soudani još jednoj volejem, čak neloše, no to je bilo sve od Dinama koji naposljetku može biti i presretan samo s tri primljena pogotka.