JUSSI NUKARI

Kosovo ostavilo sjajan dojam i uzelo bod, Ukrajince osramotio najbolji igrač (VIDEO)

Odličan start i ozbiljnost pokazala je reprezentacija Kosova protiv Finske u Turkuu. U svojem službenom debiju na velikom natjecanju poslije priznanja FIFA-e i UEFA-e krajem svibnja, Kosovari su odigrali 1:1 na otvaranju kvalifikacijske skupine I u kojoj se još natječu Turska, Island, Ukrajina i Hrvatska.

Kosovo je bolje otvorilo susret i već u prvih deset minuta stvorilo dvije časne. Bernard Berisha i Paqarada promašili su dvije stoposototne šanse, gađali su prečku. Finska je to znala naplatiti i već u 18. minuti povela preko Paulusa Arajuurija koji je iskoristio pogrešku novog braniča Lokomotive, Amira Rrahmanija. Naglasiti treba kako je Kosovo bilo konkretnije i uvjerljivije, ali lopta nikako nije htjela u mrežu. Do poluvremena su probavali, ali na odmor se otišlo s prednošću za Finsku.

U nastavku ipak stiže povijesni trenutak za Kosovo. Stoper Finske, Lam, napravio je prekršaj na B. Berishom, situacija se dogodila unutar kaznenog prostora i dosuđen je penal. Loptu uzima i namješta Valon Berisha, uzima zalet, puca i donosi Kosovu povijesni pogodak. Do kraja susreta Kosovo je bilo bolje, ali novi gol nije pao. Kada se na koncu dobro pogleda ova situacija, vidljivo je kako je Europa dobila još jednu opasnu i neugodnu reprezentaciju.

Konopljanka tragičar Ukrajine

Vjerovali ili ne, treća utakmica skupine I, ona između Ukrajine i Isladna također je završila rezultatom 1:1. Na Olimpijskom stadionu u Kijevu također se igralo bez prisustva gledatelja kao i na Maksimiru također zbog sankcija. Island je na pogodak čekao tek šest minuta, kada uz dosta sreće Finnbogason zabija za 1:0 Islanda. Senzacija Europskog prvenstva prebacila se u obranu, a Ukrajina je počela s napadima. Na koncu pritisak je upalio i u 41. minitu Jarmolenko je zabio za poravnanje rezultata.

U nastavku je Ukrajina i dalje napadala, a Island je igrao svoj standardni nogomet, čvrsta obrana i brza kontra. Bili su itekako opasni, ali nedostajala je završnica. Ipak, domaćin je imao najveću priliku doći do vodstva u 82. minitu. Jedanaesterac je izborio Butko nakon prekršaja Traustasona, loptu je namjestio Konopljanka i promašio cijela vrata. Ševčenkova momčad je tako propustila poentirati penal i zauzeti prvo mjesto u vrlo teškoj skupini.

Zanimljivo, prvo kolo nije promijenilo baš ništa na tablici, svi imaju po jedan bod i svi su zabili po jedan gol…

Tablice vam donosi SofaScore – rezultati uživo

Ostali susreti kvalifikacija za SP u Rusiji

Gruzija – Austrija 1-2 (Jano Ananidze 78′ / Hinteregger 16, Janko 42′)

Albanija – Makedonija 1-1 (Sadiku 9′ / Alioski 51′) – utakmica je prekinuta zbog kiše, nastavlja se u srijedu

Izrael – Italija 1-3 (Ben Haim II 35′ / Pelle 14′, pen. Candreva 31′, Immobile 83′)

Srbija – Irska 2-2 (Kostić 62′, pen. Dušan Tadić 69′ / Hendrick 3′, Murphy 81′)

Španjolska – Lihtenštajn 8-0 (Costa 8′ 66′, Sergi Roberto 55′, Silva 59′ 90+1′, Vitolo 60′, Morata 82′, 83′,)

Wales – Moldavija 4-0 (Vokes 38′, Allen 44′, Bale 51′, pen. 90+5′)