Hrvatska svladala Finsku: Suradnja Kramarića i Mandžukića vrijedna tri boda (VIDEO)

Autor: Andrija Kačić-Karlin

Pogodak za Hrvate koji se pokazao odlučujućim postigao je Mandžukić, ili Kramarić, svejedno, nakon sjajnog centaršutq Vrsaljka. Hrvatska se potom brzo zadovoljila vodstvom i pomalo sustala, no Finci nisu imali i znanja ni moći ozbiljnije ugroziti Subašićeva vrata

U partiji koja je bila sve samo ne naročita Hrvatska je u trećem kolu kvalifikacija za svjetsku smotru u Rusiji u Tampereu pobijedila Finsku s 1-0 (1-0). Pogodak za Hrvate koji se pokazao odlučujućim postigao je Mandžukić, ili Kramarić, svejedno, nakon sjajnog centaršutq Vrsaljka. Hrvatska se potom brzo zadovoljila vodstvom i pomalo sustala, no Finci nisu imali i znanja ni moći ozbiljnije ugroziti Subašićeva vrata. S druge strane, Hrvati su igrali na mahove, nakon par dobrih minuta uslijedila bi lošija razdoblja i što drugo nego zaključiti, Iz ove utakmice pamtiti će se samo bodovi, igra ni u kojem slučaju. Epilog nakon tri kola kvalifikacija jest sedam osvojenih bodova što može biti razlogom zadovoljstva…

Hrvatska je od prvih trenutaka dominirala, tražila pogodak, plela oko finskih vratiju, no prilika baš i nije bilo. Agresivna obrana Finaca uspijevala je zaustaviti hrvatske udare, no dalo se vidjeti da je hrvatska reprezentacija kud i kamo kvalitetnija od finske, bilo je samo pitanje pristupa Hrvata… Srećom, odgovoran pristup nije izostao, barem u početnih pola sata.

Sva je nervoza nestala,u 20. minuti. Stalni juriši hrvatske vrste urodili su plodom. Napad s desne strane predvodio je agilni Vrsaljko, njegov sjajan centaršut na drugoj stativi pronašao je Kramarića koji je sjajno reagirao, svladao finskog vratara i loptu poslao prema vratima, neposredno prije prelaska crte gol je potvrdio Mandžukić, koji se i službeno vodi kao strijelac ovog hrvatskog pogotka. Uopće nije bilo bitno tko je zabio, finska brava je bila relativno brzo probijena i moglo se čekati da Hrvatska sačuva i potvrdi pobjedu.

Finci su se potom, istini za volju, otvorili i krenuli prema naprijed sa svojim linijama. No, prigode nisu stvarali, tek su se finski navijači poveselili ponekom korneru, nadajući se da bi se Hrvatska mogla iznenaditi iz prekida.

U nastavku priča je bila slična. Finci su imali želju, ali nisu imali mogućnost konkretnije napasti. Hrvatska je, pak, znala zaprijetiti, no što je vrijeme više prolazilo to se više čuvao rezultat. I hrvatski pokušaji prema naprijed bili su sve rijeđi. Pritom su Finci počeli izgledati opasnije. Ne zbog svoje kvalitete, već zbog opuštenosti hrvatskih nogometaša.

U 75. minuti evo konačno Hrvatske u naletu, Perišić je probio desnu stranu, krenuo potom u sredinu, namjestio se na sut, bio je to izvrstan udarac, no vratnica se ispriječila, lopta se odbila u polje i u sveopćoj gužvi nitko na naših nogometaša nije došao do prostora za pravi i točan udarac. Nešto kasnije i Čop se izborio za udarac, finski vratar otklonio je opasnost. Hrvatska je iznova živnula. Finske ambicije su ugasle, kolikogod krenuli svi Finci prema naprijed u zadnjim trenucima.