Hrvatska podbacila protiv Turske: Četiri pogođene vratnice i prekasne izmjene stale na put pobjedi

Autor: A.K.K.

Očekivalo se više od hrvatske reprezentacije, napose nakon nekih dobrih nastupa na europskoj smotri. Ruku na srce, u igri naše momčadi bilo je isuviše improvizacije, a malo plana kojeg može biti samo uz primjerenu uigranost.

Hrvatska je skromno startala u kvalifikacijama za svjetsku smotru za dvije godine u Rusiji. U prvoj utakmici protiv Turske remizirala je 1-1 (1-1) u dvoboju u kojem je možda dominirala, čak i pogodila četiri vratnice, no nije dokazala autoritet protiv turske vrate koja je u Zagrebu ostvarila svoj cilj, nije bila poražena. Očekivalo se više od hrvatske reprezentacije, napose nakon nekih dobrih nastupa na europskoj smotri. Ruku na srce, u igri naše momčadi bilo je isuviše improvizacije, a malo plana kojeg može biti samo uz primjerenu uigranost. Ipak, na utakmicu kao da nije došao niti izbornik Ante Ćaćić.

Čudile su njegove kasne izmjene, napose kad je tek u 85. minuti Mandžukića zamijenio Kalinićem. Prethodno je u 80. Pjacu zamijenio Brozovićem. Momčad koja traži pobjedu i trener koji ju želi mora djelovati na vrijeme, ove izmjene su bioe napravljene prekasno, jer malo toga se više dalo promijeniti. Šteta, jer turski sastav je i u ovoj utakmici pokazao inferiornost prema ovako slaboj Hrvatskoj…

Turska je prva zaprijetila dobrim udarcem Mora s dvadesetak metara, no kako je Hrvatska zaprijetila u 11. minuti rijetko se viđa. Nakon fine akcije Perišića, Badelja, Modrića – Vrsaljko je sjajno ubacio nisku loptu, prvo je Mandžukić tukao u vratnicu, lopta se odbila Pjace koji opet gađa vratnicu, samo što se lopga odbija van, a ne u igru. U jednoj sekundi Hrvatska je gađala dvije vratnice.

Prijetila je i Turska, opet Mor koji je sam izletio ispred vratara Kalinića koji je, pak, sjajno izletio i spriječio pogodak. Da se neka kob igra s hrvatskim ambicijama svjedočila je još jedna vratnica, nakon udarca Pjace glavom, sad je tobolo više nego čudno, Hrvatska je pogodila tri vratnice u prvih 20 minuta.

Već je izgledalo smijeno kada je Hrvatska u 31. minuti pogodila četvrtu vratnicu, Perišić je tukao s 18 metara, lopta je u luku prošla iznad vratara Babacana i zaustavila se na vratnici, te lagano skliznula izvan igre. Čudesna nesreća pratila je Hrvatsku.

U 43. minuti jedanaesterac za Hrvatsku, tek što je ušao u turski kazneni prostor Modrića je oborio Koybasi, dosta neoprezno, jer naš vezni igrač nije bio u naletu i šansi. Rakitić je izveo najstrožu kaznu i pogodio. Srećom ne vratnicu, nego lijevu stranu Babucanove mreže, dotični vratar odletio je u desnu stranu.

Hrvatsko veselje je kratko trajalo, iz slobodnog udarca s 25 metara udarac Calhanoglua dotakao je Perišića u našem živom zidu, putanja lopte promijenila je smjer i posve iznenadila vratara Kalinića. U dvije minute dva gola za 1-1 Hrvatske i Turske na odmoru.

U nastavku je, u 57. minuti veliku šansu zapucao Mandžukić nakon sjajne asistencije glavom Rakitića. No, bilo je primjetno da su i Turci igrali sve više prema naprijed, osjećajući da bi mogli neugodno iznenaditi Hrvatsku.

Drugi dio utakmice nije bio sadržajno zanimljiv kao prvih 45 minuta. Hrvatska je bila češće u napadu, no do izrazitih prigoda nije bilo. Tek Mandžukić je nakon ubačaja Perišića tukao glavom, no vratar je bio usredotočen i zaustavio taj udarac.

Hrvatska je i dalje pokušavala, no stisnuta turska obrana branioa se grčevoto. U sudačkoj nadoknadi Badelj je dobro prošao, sam sebi izborio situaciju, ali tukao je po zemlji i vratar Babacan je uspio i ovaj pokušaj obraniti.

Samo spomenimo, Brozović i Kalinić koji su ušli deset i pet minuta prije kraja jedva da su opipali loptu.