HRVATSKA POBIJEDILA ISLAND 2:0! Marcelo Brozović demolirao protivnike dalekometim golovima! (VIDEO)

Na sablasno praznom Maksimiru 'vatreni' na kraju slavili tešku ali zasluženu pobjedu.

U četvrtom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018., Hrvatska na praznom Maksimiru slavila protiv Islanda s 2:0 dvama golovima Marcela Brozovića.

HRVATSKA – ISLAND 2:0

90′ + 4′ – Kraj utakmice! Hrvatska je bila bolja, iako je bilo većih propusra u obranu, ali Marcelo Brozović pobrinuo se za pobjedu Hrvatske golovima u 15′ i 90′ minuti.

90′ – Ivan Perišić dobio je crveni karton zbog neopreznog starta na protivniku.

90‘ – Čop ulazi umjesto Mandžukića.

90′ – Gol za Hrvatsku, 2:0! Ponovo zabija Marcelo Brozović. Primio je loptu na sredini terena, sjurio se prema vratima Islanda, Gunnarson ga nije mogao pratiti i završio je na travnjaku, a onda je Brozo potegnuo s ruba šesnaesterca za 2:0. Još jedna bomba, još jedan fantastičan pogodak preporođenog Brozovića.

89‘ – Kramarić progirava Perišića, ovaj daje u sredinu peterca za Mandžukića, ali napadač Juventusa se spetljao. Spomenimo kako je Mandžukić danas posebno indisponi i nije bio naročita prijetnja Islanđanima.

87′ – Hrvatska je bila u sjajnoj prilici, stegnuli su obruć oko peterca Islanda, Brozović se odlučio proigrati na bok za Perišića, ali krilni napadač nije se najbolje snašao i njegov udarac zavšrio je u bloku.

85′ – Izmjena u redovima Hrvatske. Izašao je Rakitić, a ušao je Kramarić.

76′ – Domagoj Vida zaradio je žuti karton. Kjartansson je bio brži, a Vida se poslužio prekšajem da ga zaustavi. Spomenimo kako je Islanđanin bio u sjajnoj prilici jer bi ostao sam sa Subašićem da ga je Vida pustio. Rocchi je ovdje mogao i strože kazniti Vidu, ali na njegovu sreću nije.

75‘ – Izmijene u momčadi Islanda. Na teren su ušli Kjartanson i Traustason, a izašli Bodvarsson i Elmar Bjarnason.

73‘ – U četiri minute tri sjajne prilike. Rakitić nabacuje iz kornera, a lopta ide ravno na Vidu, stoper je dobro gađao glavom, ali obrana blokira udarac.

72′ – Mandžukić nakon krasne kombinacije veznih igrača dobiva loptu na desnom krilu i centrira za Perišića, ali Halldorsson još jednom spremno dočekuje loptu.

69‘ – Halldorrson spašava Island, Modrić je opalio s kojih 20-ak metara precizno u sam donji kut vrata, ali golman Islanda rastegnuo se kao hobotnica i spasio mrežu. Najbolji pokušaj Hrvatske u drugom dijelu.

62′ – Zamalo se dogodilo ono najgore, Island je u pet seknundi došao pred vrata Hrvatske. Pivarić je zaplivao, Gudmundson je dao u sredinu šesnaesterca prema Bodvarssonu koji je ostao sam pred Subašićem, ali je gotovo nevjerojatno promašio cijela vrata. Sreća je pomazila Hrvatsku, mora se priznati, a obrana je još jednom zakazala.

60‘ – Hrvatska je bolja u nastavku, lopta je konstantno u posjedu Vatrenih, a Islanđani sve teže osvajaju posjed. No, treba biti na oprezu jer upravo su polukontre i kontre najjače oružje trenera Hallgrimssona.

53‘ – Brozović je još jednom okušao sreću udarcem izvana, ali ovoga puta lopta odlazi pored vrata.

48′ – Modrić prolazi kroz sredinu i daje na bok za Perišića koji lijepo puca prema vratima Islanda, ali vratar Halldorsson je siguran.

46′ – Početak drugog poluvremena. Hrvatska izvodi početni udarac, ali u nastavku neće biti Matea Kovačića koji je ostao u svlačionici, no zato je na terenu kapetan, Luka Modrić.

45′ + 1′ – Kraj prvog dijela. Hrvatska je bila bolja, sjajan pogodak Brozovića donio je sigurnost Čačićevim momcima, ali obrana je u nekoliko navrata opasno griješila, odnosno, Island ih je s lakoćom izbacivao iz balansa.

43′ – Odmah prilika s druge strane, Ćorluka griješi, ali Subašić odličnom intervencijom spašava vrata. Obrana, mora se priznati djeluje na momente nesigruno.

41′ – Vrsaljko nabacuje fantastično iskosa za Perišića, a Ivan s kojih šest metara gađa ravno u vratara Halldorssona!

39‘ – Prvi žuti karton za Hrvatsku. Rocchi je kaznio Badelja zbog starta na protivničkom igraču.

38′ – Najbolja prilika za Island, Gunnarson je porazbacao obranu Hrvatske, ali u posljednji trenutak mu u blok ulazi Pivarić.

35′ – Sporna situacija u 16-ercu Islanda, Arnason je igrao rukom u svom kaznenom prostoru, ali je sudac Gianluca Rocchi samo odmahuno. Talijan je ležerno mogao dosuditi penal, ali nije.

34′ – Brozović daje sjajnu loptu Perišiću koji s lijeve strane gađa dijagonalno, ali lopta odlazi tik pored vrata.

30‘ – Na terenu se posljednjih desetak minuta ne događa baš ništa značajnije, uglavnom se vodi bitka na sredini terena.

19′ – Pao je i prvi žuti karton na utakmici. Bjarnason je dobio karton zbog prekršaja na Brozoviću.

15‘ – Gol za Hrvatsku 1:0, strijelac je Marcelo Brozović! Brozović je odigrao dupli pas s Rakitićem i sjajno gađao s 20 metara i pogodio sami kut Halldorssonovih vrata! Fantastičan gol za fantastično vodstvo.

12‘ – Island nije bezopasan. Bodvarsson je prešao Vidu i došao iskosa pred Subašića, Subašić je dobro pokrio kut pa je napadač ipak promašio.

5′ – Hrvatska je imala dobar pokušaj kada je Rakitić opalio s desne strane iskosa, ali lopta je otišla pored gola.

0′ – Počela je utakmica, odsvirale su se himne, a atmosfera na Maksimiru je pomalo tjeskobna i jeziva, no, morat će se nekako prijeći preko toga ma koliko ta tišina bila neugodna. Kiša je prestala, a vani je dosta hladno, tek je oko šest stupnjeva Celzijevih.

17:40 – Sastavi Hrvatske i Islanda.

Hrvatska (4-2-3-1): Subašić; Vrsaljko, Ćorluka, Vida, Pivarić; Badelj, Kovačić; Brozović, Rakitić, Perišić; Mandžukić.

Island (4-4-2): Halldorsson; Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Magnusson; Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, E. Bjarnason; B. Bjarnason, Bödvarsson.

17:20 – Posljednje informacije govore kako će od prve minute ipak startati Mateo Kovačić, a ne kapetan Luka Modrić kako se nagađalo. Ipak, Čačić je najavio da će Modrić igrati, ali nije definirao hoće li startati od prve minute.

Islanđani su već nekoliko puta dokazali da nisu više kanta za napucavanje, štoviše, izuzetno su neugodan protivnik koji igra otvoren, napadački nogomet i ima brzu polukontru i kontru. Nije to momčad koja obiluje zvijezdama, niti su to igrači koji igraju po najjačim klubovima u renomiranim europskim ligama, ali je to zato jedna kompaktna momčad s izuzetno jakim ekipnim duhom i taktički savršeno postavljenom formacijom. To bi mogao biti problem ako će Hrvatska igrati usporeno i grogirano kao što je igrala primjerice protiv Finske.

Treba li većeg dokaza da je Island opasan od uspjeha na Europskom prvenstvu? Momčad Heimira Hallgrimssona stigla je do četvrtfinala turnira i time frapirala čitavu Europu pa i cijeli nogometni svijet, pogotovo onog trenutka kada su pobijedili Englesku s 2:1.

Ipak, situacija neće biti tako idealna za Hallgrimssona u Zagrebu jer mu nedostaju dvojica najboljih napadača, Finnbogason i Sightorsson, a upitan je i napadač Sigurdarson iz Moldea, a za sada je jedini siguran Bodvarsson iz Wolvesa. No, za svaki slučaj tu je i Kjartansson, prvi napadač Maccabija iz Tel Aviva.

No, problem s Islandom je taj što izostanak jednog ili dvojice igrača nije toliko opasan dokle god je kostur momčadi na terenu, a to kompaktan vezni red i tvrda obrana. Izostanak kvalitetnijeg napadača olakšat će posao hrvatskim braničima, ali Island je momčad koja više napada preko veznih igrača, potovo preko Gylifija Sigurdssona koji ima izuzetno dobar pregled igre u sjajan udarac.

Prazan stadion

Što se tiče hrvatske reprezentacije i Čačić ima svojih muka, iako se na prvu ne čini tako. Prvo i ono što svakako treba naglasiti jest prazan stadion. Naravno, to ne smije biti alibi, ali igrači su već nekoliko puta kazali kako je neugodno igrati dok vas okružuje tišina. Većina njih igra po ligama gdje su stadioni dupkom puni iz kola u kolo pa je razumljivo zašto im je ovakav scenarij stran. No, kao što smo kazali, to nije alibi.

Ozljede

Isto tako, Čačić ima ponešto problema uzrokovanih ozljedama. Najefikasniji hrvatski napadač Nikola Kalinić otpao je još u ponedjeljak zbog ozljede bedrenog mišića lijeve noge, no, Kovačić, Ćorluka i Pivarić također su trenirali po posebnom programu. Na koncu tu je i tek oporavljeni Luka Modrić koji se vratio nakon operacije koljena, a ovo će mu biti tek druga utakmica nakon oporavka i još nije poznato može li igrati cijelu utakmicu u visokom ritmu.

Baš bi taj visoki ritam, odnosno tempo, mogao biti problem za Kovačića i Modrića. Mateo ima problema s gležnjem, a Modrić je odigrao tek pola sata od povratka na terene. Postoji zato dilema hoće li igrati Kovačić koji je standardni kod Zidanea ili tek oporavljeni Modrić. Čačić je najavio da će Modrić u jednom trenutku igrati, ali kada ne znamo, možemo pretpostaviti da će startati od prve minute.

Loša forma

Spomenimo još kako pojedini nogometaši imaju problema s klupskom formom. Prvenstveno Marcelo Brozović koji je ove sezone odigrao samo 474 minute za Inter i može se reći kako je daleko od prošlosezonske forme. Bolje stanje s formom nema ni Pivarić, samo što je on puno više igrao, čak 15 utakmica, ali većinu njih nije bio ni na približno dobroj razini. Što se tiče napada, vjetojatno bi bolja opcija bio Kramarić koji u Bundesligi zabija nemilice, u 12 susreta zabio je šest golova i upisao pet asistencija, ali Čačić će vjerojatno dati Mandžukiću mjesto u momčadi, iako je postigao tek dva gola u 13 susreta za svoj Juventus.

Nažalost ni Vrsaljko ne igra u Atleticu, posljednju utakmicu u Primeri odigrao je još u rujnu, ali zaigrao je protiv Rostova u Ligi prvaka ovoga mjeseca. Ipak, što se tiče njegove spreme tu nema previše problema jer Simeoneovi treninzi su itekako zahtjevni.

To je u principu to od problema, Perišić je dobar koliko mu trenutno loše stanje u Interu dozvoljava, Badelj igra dobro za Fiorentinu, kao i Rakitić za Barcelonu, dok su Vida, Subašić i Ćorluka standardni u svojim klubovima.

Statistika

Što se tiče statistike, Hrvatska je tu u velikoj prednosti. Islanđane su u četiri dosadašnja ogleda svladali tri puta i jednom su remizirali. Posljednji susreti odigrani su u kvalifikacijama za SP u Brazilu 2013. godine kada su u doigravanju prvo remizirali u Reykjaviku 0:0, a dva dana kasnije slavili s 2:0 golovima Mandžukića i Srne.