Poraz koji će još dugo boljeti: Hrvatska u dramatičnoj završnici izgubila od Srbije

Autor: Andrija Kačić-Karlin

Bio je to dvoboj u kojem su nakon relativno ravnopravnog, ali ipak na strani Hrvatske, prvog poluvremena Srbi odigrali sjajnu treću trećinu i minus od šest pretvorili u plus od 14 koševa.

Nije išlo, naša košarkaška reprezentacija nije se plasirala u polufinale košarkaškog olimpijskog turnira, u uzbudljivoj četvrtfinalnoj utakmici poražena je protiv Srbije 83-86 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20). Bio je to dvoboj u kojem su nakon relativno ravnopravnog, ali ipak na strani Hrvatske, prvog poluvremena Srbi odigrali sjajnu treću trećinu i minus od šest pretvorili u plus od 14 koševa. Kad su svi mislili ida je sve odlučeno Hrvatska se vratila, čak i na trenutak povela, no u drami slobodnih bacanja u zadnje dvije minute Srbija je ostala koncentrirana i sačuvala pobjedu. Bojan Bogdanović bio je najbolji kod Hrvatske sa 28 koševa, Mario Hezonja je dodao 16, dok je kod Srbije najbolji bio Bogdan Bogdanović sa 18 poena…

U prvoj četvrtini niti jedna reprezentacija se nije uspjela odlijepiti na više od četiri koša prednosti. Isprve, Hrvatska je kratko vodila, no dalekometnim pogocima Srbija je minus nadoknadila i prešla u vodstvo. Mačvan je zabio dvije “trice”, a na hrvatskoj strani uzvraćao je Bogdanović. Koji je u zadnjoj sekundi prve četvrtine pogodio i s devet metara, pa se umjesto plus 4 za Srbiju otišlo na predah samo s minus 1 Hrvatske (19-20).

I u drugoj četvrtini Bogdanović je sjajio, držao Hrvatsku u igri. Već u 13. minuti Bogdanović je bio na 11 poena. U istoj minuti Hrvatska je vodila 25-24. Inače, naša reprezentacjia je najviše problema imala s brojnim napadačkim skokovima Srbije, čime su se anulirali promašeni šutevi suparnika, na dobru hrvatsku obranu.

Povela je Hrvatska i 31-26, pa je srpski izbornik uzeo već drugi predah. Nije loše Hrvatska izgledala u tim trenucima, naprotiv… Bogdanoviću koji je briljirao pridružio se i centar Bilan. Prednost se uvećala, Hrvatska je na poluvremenu imala 38-32.

Nažalost, u trenutak se rasula hrvatska prednost početkom drugog poluvremena, Potpuna neiventivnost u napadu urodila je crnom serijom, dočim su s druge strane srpski košarkaši malo-pomalo pogađali. Serija Srbije bila je 11-2.

K tome, Šarić je bespotrebno napravio tehničku grešku, odgurujući suparnika nakon što su mu dusuđeni koraci, pa je perspektiva naše reprezentacije u ovoj utakmici bila sve lošija.

Praktički, za pet minuta Srbija je od minus šest koševa došla do prednosti od sedam poena. Mislili smo da će se naša reprezentacija uspjeti konsolidirati, no pad se i dalje nastavio, Srbija je i dalje bila nemilosrdna u napadu. Sad se razigrao Bogdan Bogdanović iz Srbije, prezimenjak Bojan iz Hrvatske bio je zaustavljen. Srbija je treću četvrtinu dobila s 34-14, sveukupno je bilo 66-52. Za rubriku – vjerovati ili ne.

U zadnjoj četvrtini Hrvatske se uspjela vratti do osam koševa minusa, nakon tri minute igre. Srbija nije tražila minutu odmra i malo se opstila u napadu, da bi pet minuta prije kraja Hrvatska došla samo na minus od tri poena, 71-74. Hrvatska je imala 16-5 seriju.

Pripremala se drama, Hrvatska je došla i na minus os samo jednog poena tri minute prije kraja. Da bi se u zadnju minutu ušlo sa zaostatkom od tri poena, 75-78, a hrvatska vrsta je imala loptu. Promašila je napad. Srbija je pogodila u svom napadu jedno slobodno bacanje, 27 sekundi prije kraja Hrvatska je imala napad.

Napad je trajao samo tri sekunde i Hrvatska je dobila bacanja koje je Hezonja iskoristio, bilo je minus dva. Pa je šrošla samo sekunda i Srbija je imala bacanja. I pogodila samo jedno, minus tri.

Tada je Hezonja zabio dva bacanja, 19 sekundi prije kraja, minus jedan. Prava drama. Pa je Srbija opet pogodila dva bacanja, Hrvatsku bacila na minus tri. Nekih 18 sekundi prije kraja. Pa je 13 sekundi prije kraja Babić pogodio samo jedno bacanje za 80-82. Srbija je u sljedećoj sekundi pogodila oba, 80-84.

Devet sekundi prije kraja Hezonja je bacanjima smanjio na 82-84. Ali i Srbija je pogađala – 82-86. Još je Bogdanović pogodio jedno bacanje, pokušao promašajem dobiti priliku za tri poena, ta ideja nije uspjela.