(VIDEO) ŠTO SE DOGAĐA S HRVATSKOM? Šveđani se poigrali s Kaubojima, ništa od bodova put će biti teži

Autor: Bruno Herljević

Ne idemo dalje s četiri boda, već samo s dva, malo smo si zakomplicirali život, ali još uvijek sve ovisimo sami o sebi.

Što reći, bila je to najgora utakmica Hrvatske na prvenstvu. Poraz od Šveđana bio je puno gori nego što rezultat 35:31 govori. Ne idemo dalje s četiri boda, već samo s dva, malo smo si zakomplicirali život, ali još uvijek sve ovisimo sami o sebi. Šveđani su dominirali od sredine prvog dijela pa do samog kraja.

Bezidejnost Hrvata u napadu sve do samog kraja i totalni kaos u obrani kroz cijelu utakmicu, doveo je Šveđane u ogromno vodstvo pa su se do kraja uglavnom poigravali. Sve u svemu, nadamo se da je to zadnja ovakva izvedba Kauboja jer sada slijede najopasniji protivnici.

Hrvatska – Švedska 31:35

60′ – Trudi se Hrvatska smanjiti zaostatak i on je sada na samo tri razlike. Za kraj još zabija Švedska i potvrđuje pobjedu.

59′ – Evo Stivija, sada se razbranio. Obranio je udarac s krila, ali opet je lopta za Šveđane. Kontrafaul rade Šveđani i lopta je za Hrvatsku. Sedmerac je bio za Hrvatsku, Čupić zabija.

58′ – Vori zabija, ali malo to znači sada.

57′ – Ponovo griješe Šveđani, ali onda griješe Kopljar i Cindrić. Prazan je gol i Šveđani zabijaju. To je vjerojatno to, Hrvatska neće uspjeti.

56′ – Hrvatskoj treba čudo. Šveđani sada krate vrijeme dugim napadima i griješe, obranio je Stivi. Na kraju Kopljar zabija.

54′ – Obrana iz prostora, sedmerac za Čupića… Appelgren nije uspio.

53′ – Mandalinić opet zabija, 4/5 ima sada Stipe. Je li trebao ranije ući? Šveđanima opet ulazi nemoguće. Lopta je dobila čudnu putanju kada se odbila od bloka i prevarila Stivija.

52′ – Tollbring zabija s krila, lako stvoren višak.

51′ – Mandalinić uspjeva zabiti, nije sad toliko Švedska koncentrirana, ali nije ni hrvatska obrana. Šveđani griješe, Karačić izlazi sam na nebranjen gol i zabija.

50′ – Šveđani su smanjili tempo, ali svejedno zabijaju s lakoćom. Musa je dobio isključenje.

49′ – Kopljar zabija, ali Šveđani nas masakriraju udarcima iz vana. Jakobsson je zabio 30 gol. Hrvatska je dobila sedmerac, Šveđani isključenje, a Čupić zabija.

48′ – Šveđani pletu mrežu i na kraju ubada Gottfridsson i zabija.

47′ – Nemaju ideje Kauboji. Pokušali smo dalekometnim udarcem, ali vratar Švedske brani.

46′ – Jeppson, pa ovo je nevjerojatno. Čovjek je iz očaja opalio bombu prema Stiviju i ušla je.

45′ – Stipe Mandalinić se digao i zabio svoj drugi gol. Konačno jedna obrana Stivija. U nastavku napada zbija Štrlek.

44′ – Nova greška obrane i novi gol za Šveđane. Darj je zabio.

43′ – Opet isto, Šveđani su na isti način izigrali našu obrani, ali bio je prijestup. Napad za Hrvatsku i na kraju Kopljar smanjuje. Karačić je ometao Šveđane u izvođenju napada i zaradio je dvije minute.

42′ – Sam samcat na crti našao se igrač Švedske, nitko ga nije čuvao. Obrana je u teškim problemima. Mandalinić je u nastavku zabio.

41′ – Horvat je lobao Palicku, razlika se malo smanjila.

40′ – Što sada rade Šveđani. Opet je Hrvatska zapucala šansu, a Skandinavci s lakoćom dižu prednost.

39′ – Karačić je zabio lagani gol, a onda još lakše zabijaju Šveđani, kao da se raspala Hrvatska. Nadamo se da nije…

38′ – Sve im prolazi, Šveđani i dalje probijaju lako obranu Hrvatske.

37′ – Nilssen se iskoprcao i ostao sam i zabio. Ništa od konsolidirane obrane. U nastavku napada Cindrić je zapucao dobar šut, opet Šveđani imaju šansu za napad.

36′ – Sedmerac za Hrvatsku, Čupić je bio siguran protiv Appelgrena. Mijenja sada Červar zonu, obrana je izašla naprijed. Izbornik Švedske odmah zove time-out, lukavo.

35′ – Strašan gol Gottfridssona, nije to mogao skinuti Stivi.

34′ – Kakav gol, Tollbring je iz teškog kuta s krila ubacio za 20 gol. U nastavku akcije Kopljar je uspio zabiti i to konačno iz jedne lijepe akcije.

33′ – Cindrić nekako pronalazi prostor za šut i zabija. Teško je protiv Šveđana i dalje.

32′ – Šveđani su opet lako zabili.

32′ – Vori je iznudio sedmerac, bila je obrana iz prostora. Horvat ide protiv Appelgrena i nema pogotka. Vratar ga je pročitao.

31′ – Švedska je imala prvi napad i odmah su zabili.

Bilo je ovo najgore poluvrijeme Hrvatske na prvenstvu. Švedska igra jako brz rukomet u napadu i izrazito grub rukomet u obrani. Hrvati jedna nalaze rješenja za obje situacija. Neće moći ovako u nastavku ako Kauboji žele pobjedu.

30′ – Šveđani su protratili napad, a onda s krila Čupić pokušava iz teškog kuta i ne pogađa.

29′ – Karačić je zavrnuo s poda ispod ruku obrane i iznenadio je Palicku.

28′ – Jakobsson se dignuo i probušio mrežu Pešića u daljnji kut je gađao. Strašan šut. Hrvatska u nastavku gubi loptu i Šveđani iz kontre idu na plus šest.

27′ – Horvat zabija iz sedmerca.

26′ – Tollbring zabija iz sedmerca, opet su na plus pet.

25′ – Šveđani su se malo mučili, a onda je Nilsson potegao i zabio. U nastavku Kopljar preuzima odgovornost, ali Palicka ga čita.

24′ – Kopljar je isforsirano šutirao, ali Palicka je obranio. No, u nastavku akcije Kopljar se ponovo diže i zabija.

23′ – Pešić sada sjajno brani i nudi priliku Hrvatskoj za priključak.

22′ – Opet isključenje za Švedsku, zaista se tuku. Čupić na kraju realizira s igračem više.

21′ – I sada Hrvatska zarađuje isključenje, Denis Buntić je ponovo pogriješio i pregrubo startao na Šveđana. Lagergren je ponovo zabio i opet su Šveđani na plus pet.

20′ – Buntić je loše odratio dodavanje, istrčana je kontra, ali suci nisu sigurni je li gol. Ići će videoanaliza. Na snimci se čini kako je bio gol i suci ga priznaju nakon kratkog pregleda snimke. U nastavku napada za Hrvatsku Buntić radi probijanje i opet gubimo loptu.

19′ – Šveđani uspjevaju realizitati, a onda zarađuju isključenje zbog grubog nasrtaja na Karačića.

18′ – Pešić je sjajno obranio, a onda u nastavku Karačić zabio. Hrvatska se vraća!

17′ – Presjekao je Musa, Štrlek je istrčao kontru, ali vratar Švedske je briljantan. Branio je Palicka sjajno do sada. No, dobijaju sedmerac i Horvat realizira. Evo nas na minus tri.

16′ – Musa je konačno zabio iz igre. S crte dakako.

15′ – Šveđani ne mogu promašiti. Jeppson je sada uz podignute ruke sudaca zabio iz daljine.

14′ – Šveđani igraju s igračam manje. Gola nema i dalje, ali je obrana iz prostora i sedmerac. Horvat će pucati. I zabio je.

13′ – Švedska slama Hrvatsku. Nemaju rješenja za Šveđane, opet smo primili lako gol.

12′ – Ne ide baš nikako sa Šveđanima. Stivi je sada primio gol kroz noge i to iz dalekometnog šuta. Sada je to 5:0 serija Švedske.

12′ – Ipak sedmerac za Hrvatsku, ali neće tako moći, a još je i Čupić promašio. Vrlo traljav šut od poda je to bio.

11′ – Hrvatska i dalje ne može zabiti, razbranili su vratara.

Červar je zvao predah jer Hrvatska ne igra nimalo dobro, niti obranu niti napad.

10′ – Lagergren je šutirao, Ekberg je pokupio Stivijevu obranu i zabio.

9′ – Hrvatska je u međuvremenu malo stala, a Šveđani su zaredali dva pogotka.

7′ – Stepančić se probio i Hrvatska vodi!

5′ – Sedam metara za Hrvatsku. Čupić je zabio suhim listom.

4′ – Šveđani opet vode, Jeppson je zabio.

3′ – Lagergren je iskorstio to što Hrvatska nema vratara i Švedska je povela, ali samo za kratko jer je Cindrić u sljedećem napadu zabio.

3′- Isključenje i za Hrvatsku, a poravnavaju Šveđani.

2′ – Čupić zabija za vodstvo Hrvatske.

1′ – Počela je utakmica, prvi napad ima Hrvatska. Već isključennje, Gotfridsson je rukama u lice pogodio Karačića i dobio 2 minute.

20:27 – Spaladium Arena je prepuna, ljudi sjede i stoje po stepenicama. Intoniraju se himne, prvo je švedska, a onda i hrvatska, Lijepa naša. Koja je ovoga puta samo izvedena u instrumentalu i bilo je da se čovjek naježi. Svi su uglas pjevali.

20:05 – Sastavi Hrvatske i Švedske.

HRVATSKA: Stevanović, Štrlek, Karačić, Vori, Cindrić, Čupić, Stepančić.

Izbornik: Lino Červar.

Klupa: Pešić, Mihić, Horvat, Musa, Mamić, Mandalinić, Gojun, Kopljar, Buntić.

ŠVEDSKA: Appelgren, Tollbrig, Zachrisson, Nielsen, Jeppsson, Gottfridson, Lagergren.

Izbornik: Kristijan Andersson.

Klupa: Palicka, Wanne, Ekberg, Pettersson, Darj, Milson, Hennigsson, Arnesson, Jakobson.

20:00 – Hrvatski rukometaši stigli su u Spaladium Arenu, a tu je i Mirko Alilović kojeg je Červar zamijenio Pešićem.

19:30 – Hrvatski rukometaši istrčat će u trećoj kombinaciji.

19:00 – Javio se i Ivan Stevanović s porukom.

18:30 – Hrvatski navijači zabavljaju se zajedno sa Šveđanima uoči utakmice na splitskoj rivi.

18:10 – Ovako je izgledalo zagrijavanje ranije danas.

18:00 – Pričali smo s Goranom Špremom koji nam je otkrio čega se Hrvatska treba paziti.

”Treća utakmica bi možda mogla nositi opasnost zbog pretjeranog samopouzdnja, možda malo i umora, no usredotočenost na dvoboj protiv Švedske mora biti na najvišoj razini, većoj nego na dosadašnjim utakmicama”, govori nam Goran Šprem prije dvoboja naših rukometaša večeras u Splitu protiv Švedske. I pojašnjava…

”Iz ove utakmice nosimo dva boda u sljedeći krug, dakle vrijedi duplo, i tu ne smije biti opuštanja. Realno, igramo dobro, nekih većih zamjerki nema, dominantni smo, imamo ritam, lomimo suparnike dok ih ne slomimo. Ali, Šveđani uvijek imaju svoju moć, oni igraju koliko im dozvolite igrati. Dakle, prvo obrana, a u napadu raznovrsnost kao i dosad. Bitno je najbolje reagirati u trenucima kad se rezultat lomi, nisam tu ništa novo rekao. No, dosad smo bili baš dobri u tim momentima igre. Iskoristili bismo uvijek šansu kad možemo pobjeći na par golova viška”.

LEGENDARNI ‘KAUBOJ’ ANALIZIRAO ŠVEĐANE PA NAS IZNENADIO: ‘Molim vas za pažnju, moram ovo reći’

17:45 – Jedan od najopasnijih u momčadi Švedske je vratar, a više o njemu možete pročitati u nastavku.

(VIDEO) EVO ZAŠTO SE TOLIKO PRIČA O ŠVEĐANIMA! Najopasniji igrač: ‘Znamo kako igrati s Hrvatskom’

17:30 – “Naš cilj je jasan, želimo tu pobjedu i četiri boda koji bi nam omogućili mirniji odlazak u Zagreb. Švedska je izgubila od Islanda, ali mislim da su bolja momčad od njih, a na prošlom Svjetskom prvenstvu su igrali najljepši rukomet i nesretno ispali od Francuza. Šveđani igraju brz, moderan rukomet i pogotovo su jaki u tranziciji, a prije ovog EURA ja sam ih vidio vrlo visoko, među osvajačima medalja. Ali to je tako u rukometu, slabije su ušli u utakmicu s Islandom i to ih je koštalo pobjede”, kazao je Zlatko Saračević, koji je zadovoljan kako Hrvatska igra u Splitu.

“Naravno da može i bolje, ali ovo je zasad bilo vrlo, vrlo dobro. Napadački smo jako dobri, a u obrani možemo biti agresivniji i moramo popraviti 6-0 obranu. Bitno je da imamo širinu izbora igrača, 21 kvalitetna igrača i tri vrste obrane”.

Saračević nije htio komentirati rezultate iz porečke skupine koja se u nastavku natjecanja križa sa splitskom.

“Norveška i Francuska me zasad ne zanimaju. Ponavljam, čeka nas najvažnija utakmica protiv Švedske i samo smo tome posvećeni. Pobijedili smo uvjerljivo Srbe i Islanđane, ali nemojte očekivati da ćemo se ovako šetati do kraja. Idu sve jači protivnici”, zaključio je Saračević, koji je posebno pohvalio navijanje u splitskoj Spaladium areni.

“Mislio sam da će biti teško ponoviti 2009. godinu, ali sada je navijanje, po meni, triput jače. Ova dvorana je čudo, s tribinama udaljenim niti metar od aut-linije, stvarno je neponovljiva”.

Hrvatski rukometaši večeras u Splitu igraju susret 3. kola A skupine EURA protiv Švedske, reprezentacije s kojom imamo pozitivan skor.

Hrvatska je sa Švedskomd osad igrala devet utakmica i ubilježila pet pobjeda i četiri poraza.

Skandinavci su dobili prva tri međusobna susreta – prvi u polufinalu EP-a 1994. s 24-21, potom u polufinalu Svjetskog prvestva na Islandu 1995. s 28-25, kao i na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. kada su Šveđani u skupini slavili s 27-18. Osveta je uslijedila nekoliko dana kasnije kada su u velikom olimpijskom finalu hrvatski rukometaši slavili s 27-26 i domogli se prvog zlata.

Nakon Atlante sa Šveđanima nismo igrali čak osam godine, sve do Europskog prvenstva u Sloveniji kada je Hrvatska u Celju pobijedila s 28-26. Na Svjetskom prvestvu u Tunisu opet smo slavili s 28-27, a 2009. godine Hrvatska i Švedska igrali su u Spaladium Areni utakmicu u skupini Svjetskog prvenstva. Izabranici Line Červara tada su bili bolji s 30-26.

Nakon niza od četiri hrvatske pobjede, Šveđani su pobijedili 2011. godine na domaćem terenu u susretu Svjetskog prvenstva u Malmoeu s 29-25, a zadnji puta smo igrali na Europskom prvenstvu u Danskoj. Hrvatska je slavila s tijesnih 25-24.