Hrvatskoj je potrebna politika samosvjesnosti, hrabrosti u očuvanju nacionalnog suvereniteta u financijskom, energetskom i gospodarskom smislu. Politika koja se neće bojati naroda i zabranjivati referendum kao oblik neposredne demokracije.
Može li društvo bez rada, istine, poštenja, znanja i društvene pravednosti napredovati?
Mogu li u takvom društvu ljudi biti sretni?
Može li se u takvom društvu čovjek osjećati zadovoljnim?
Teško.
A upravo te vrijednosti Hrvatska je izgubila negdje usput, u stalnim reformama, krizama, integracijama...
Izgubili smo radna mjesta uništavajući proizvodnju kao posljedicu djelovanja MMF-a sredinom devedesetih, a kasnije stranih banaka. I monetarnom politikom HNB-a.
Izgubili smo istinu kada je ostvarenje cilja počelo opravdavati sredstva. Uz pomoć estradizacije politike i poplavom žutila u medijima.
Poštenja nikada nije bilo dovoljno, a potpuno je nestalo kada su vlast preuzeli autokrati i lideri kojima se moralo vjerovati na riječ. I ništa pitati.
Znanje na cijeni nikada nije ni bilo. I zato je puno mladih napustilo Hrvatsku.
Društvenu pak su pravednost uništili rat, neoliberalni kapitalizam i naši desni i lijevi liberali služeći interesima stranog i domaćeg krupnog kapitala. Tržište su proglasili svetinjom a njegove zakone nepogrešivim.
Nikada nisu naučili da je uloga politike i vlasti da ispravlja nepravilnosti, defekte i promašaje tržišta.
A može li se to promijeniti? Naravno!
Ali ne samo promjenom političara nego i politike u cjelini. Hrvatskoj je potrebna politika samosvjesnosti, hrabrosti u očuvanju nacionalnog suvereniteta u financijskom, energetskom i gospodarskom smislu. Politika koja se neće bojati naroda i zabranjivati referendum kao oblik neposredne demokracije. Politika koja će one koje žive od svoga rada izvući iz ovoga modernog ropstva.
Šansa za to je blizu, a nakon ovih izbora nitko neće imati pravo na reklamaciju.
Objektivno u Hrvatskoj nema više od tri i pol milijuna birača. A na izbore izlazi njih dva i pol milijuna. Ili preko 71 %! Piše Dragutin Lesar.
Kako je moguće da se planira najprije potpisati pristupni ugovor, a tek onda dozvoliti građanima da se izjasne o ulasku u EU? Ili još jasnije: tko je tako odlučio? Ako ste odmah pomislili da je to odluka (samo) HDZ-a, u krivu ste! Piše Dragutin Lesar.
I sada nas plaše da ako u EU ne uđemo odmah gubimo tri milijarde eura koje bi nam mogla dati EU i prve tri godine članstva. A koliko iznosi profit stranih banaka i ino-poduzeća koji se izvlači iz Hrvatske?
Copyright © Dnevno.hr 2012.