Udruga dr. Ante Starčević – Tovarnik

TOVARNIK ’91. POPUT AUSCHWITZA: Hrvati mučeni i ubijani s bijelim trakama oko ruke

Autor: Snježana Vučković

“U Tovarniku, na krajnjem hrvatskom istoku, sutra se obilježava spomen na dan kada su 1998. godine na tamošnjem groblju pokopani posmrtni ostaci 48 Tovarničana, ekshumiranih iz masovne grobnice nakon agresije 1991. Taj je datum nazvan „Dan kada je Tovarnik plakao”.

Tovarnik je prije 27 godina dao veliku žrtvu u stvaranju slobodne i neovisne Hrvatske. Njihova imena nalaze se na spomen-obilježju i trajno podsjećaju na žrtvu koju su podnijeli”, javlja Antun Ivanković, predsjednik Udruge dr. Ante Starčević – Tovarnik.

Vođeni suludom i genocidnom idejom o stvaranju Velike Srbije, čije bi zapadne granice bile Virovitica-Karlovac-Karlobag, združene vojne postrojbe tzv. JNA, paravojnih postrojbi iz Srbije i domaćih četnika, slomile su 22. rujna 1991. malobrojnu i slabu obranu sela, nakon čega je započelo sustavno i plansko ubijanje, mučenje, pljačkanje i raseljavanje hrvatskog i nesrpskog stanovništva.

Srpski nacisti uveli bijele vrpce

Ubijanja, premlaćivanja do smrti, izgladnjivanja, svakovrsna tjelesna i psihička mučenja, koja zdravi ljudski um teško može i zamisliti, bila su stravična svakodnevica u kući logoru pok. dr. Đorđa Cvejića, kroz koju je krajem 1991. prošlo najmanje 300 hrvatskih branitelja i civila, pretežno iz Tovarnika i okolnih mjesta. Ljudi koji nisu ubijeni u toj kući, nakon mučenja su odvođeni pa ubijani i bacani u masovnu grobnicu, u koju je bačen i ubijeni župnik vlč. Ivan Burik, koji je najveći dio svoga svećeništva, punih 28 godina proveo u Tovarniku. Dio mještana odveden je u logore u Srbiju, najviše u Begejce i Sremsku Mitrovicu.

Jezivi detalji masakra u Tovarniku

“U nekoliko sam navrata na groblje prevezao barem 15 žrtava, a među njima i moja dva brata od 17 i 33 godine koji su 22. rujna ubijeni s još nekoliko mještana ispred pravoslavne crkve ovdje u Tovarniku. Jednostavno su ih izveli iz podruma i nakon 15 minuta su bili mrtvi”, kazao je za medije čudom preživjeli Branko Šimunić.




Kroz sav taj pakao prolazio je i velečasni Burik koji ni na trenutak nije pomislio ostaviti svoje župljane. Bio je 08.10.1991. kada je pronađen ubijen u podrumu župnog ureda…

Tužna je činjenica da je za strašan masakr u Tovarniku koji je izdvojiv po ubojstvu jedinog hrvatskog svećenika, suđeno 14-torici, što domaćih, što srbijanskih četnika. Trojici je prekvalificirana optužba na oružanu pobunu, četvorica su oslobođeni zbog nedostatka dokaza, a ostali su dobili kazne u rasponu od 5 do 10 godina! Mediji su prije dvije godine nakon ove smiješne i po žrtve ponižavajuće presude komentirali kako su ovi ratni zločinci prošli bolje od pljačkaša banaka. Prekvalifikacije optužbi i oslobađanja zbog nedostatka dokaza, smiješne su ako se uzmu u obzir svjedoci koji su poimence svjedočili o počiniteljima. I za nesretnog velečasnog Burika doznalo se kako ga je ubio Kosta Gvozdenov iz Vršca, pripadnik četničke postrojbe “Dušan Silni”. Kada su Gvozdenova upitali u susjednom Lovasu kakvu to čudnovatu kapu nosi na glavi, a imao je svećenički biret, ponosno je odgovorio kako ju je uzeo “od ubijenog popa kojem više neće trebati”. Na upit pomalo zatečene skupine srpskih vojnika i civila da nije valjda ubio “našeg pravoslavnog popa”, vršački dobrovoljac ih je umirio: “Ma ne, bio je to ustaški pop u Tovarniku.”

Nakon okupacije Tovarnika svi Hrvati su morali nositi bijele trake oko ruke i imati bijele plahte na kući. Policijski sat je vrijedio samo za Hrvate.




Za barbarska ubojstva 75 osoba u Tovarniku još nitko nije odgovarao…

 

Autor:Snježana Vučković
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.